Yemek sorunsali

Ev yapımı kemik suyu tabletleri

Merhabalar…

Sabahları alarm çaldığında hava hala karanlık oluyor. O hissi hiç sevmiyorum. Bana soğuk kış günlerinin geleceğini hatırlatıyor. Ve her sabah yatağımdan kalkarken hep aynı söz aklıma geliyor “winter is coming/kış geliyor” 🙂 Game of thrones’da o kadar çok duydum ki, artık beynime nasıl girdiyse … 🙂

Kış git gide yaklaşırken, vücut direncimizi güçlü tutmanın bir yolu da besinlerden geçiyor.

Çocuklar için de bizim için de kemik suyunun faydası büyük. Kemik iliği vücuttaki bağışıklık sitemine yön veren lökasit, trombosit ve eritrosit denen hücrelerin üretimine yardımcı oluyormuş. Kemiğin içindeki ilik soğuk algınlığına karşı koruyup, vücudun çabuk toparlanmasını sağlarmış. Diğer taraftan bebekler için ayrıca boy uzamasına da yardımcı oluyormuş.

Fakat kemik suyunun nasıl yapıldığı konusunda bir takım tartışmalar var.

Annelerin yöntemleri farklılık gösterebilir. Ben, benim yöntemimi anlatacağım.

fotoğraf 2Haftasonu elimize ipek için ayrılmış ilikli kemik geçti. Hemen vakit kaybetmeden onları güzelce yıkadım. Yıkama amacım kanını iyice akıtmaktı. İsterseniz soğuk suda 4-5 saat bekleterek de tüm kanın çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Yoğun olmasını istediğim için kemiklerin ortasına gelecek kadar temiz su ekledim. Kısık ateşe koydum ve tencerenin kapağını kapattım.

Kaynamaya başladıktan sonra 1 saat daha tuttum.

O sırada tarhana çorbası karıştırıyordum hemen bir kepçe alıp çorbanın içine koyuverdim taze taze…

1 saat kaynadıktan sonra ocağı kapattım ve tencereye hiç dokunmadım. Oda sıcaklığına gelince, kemik suyunu buz torbalarına döktüm.

 

fotoğraf 3Fotoğrafta da göreceğiniz gibi ilk torba ile son torba arasında renk farkı var. Yani yoğunluk ve içerik farkı var aslında. Tencerenin üstünde biriken su daha yağlı ve daha sulu 🙂

Buz torbasına koyarak dondurmak, kullanım açısından çok rahat oluyor. Sebze çorbalarının içine hemen bir küp kırıp atıyorum. Kemik suyu tabletlerini yoğun yapmak isteme sebebim de bu. 1 veya en fazla 2 adet tablet atıyorum her seferinde. 2 tablet atacaksam biri koyu renkli, diğeri açık renkli oluyor.

Buz torbası da çok yaygın olarak bilinmiyor. Çok ucuz ve çok rahat bir şey aslında. Buz kalıplarına göre buzlukta daha az yer tutuyor. Ve açık olmadığı için üzerine bir şey de yapışmıyor. 

fotoğraf 4

Kemik suyunun bebek gelişimine faydası hakkında şüphe içindeyseniz doktorunuza danışın derim. Ben, faydasına inanan annelerdenim. Fakat abartmamak gerek. Benim kullanım sıklığım, haftada 2-3 gün 1 öğünlük yemeğinin içinde kullanmak. Bu da genelde çorba oluyor. Umarım hazırlama yöntemim size fikir vermiştir. Önümüzde kurban bayramı varken, siz de kesilen bir kurbanın arka bacaklarının üst tarafı yani kalça altı kemikte yer alan ilikleri değerlendirebilirsiniz.

Evde Tereyağ Yapımı için ise tık tık 👈

Neşeyle kalın ♡

 

Reklamlar

“Ev yapımı kemik suyu tabletleri” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s