Ev düzeni

Evde güvenlik önlemleri

 

IMG_3063fotoğraf 3

Annelik duygusunun büyük bir kısmı koruma içgüdüsü. Ben bazen kendime “anne aslan” adını takıyorum. Onun saçının teline zarar gelmesin diye türlü çabalara giriyoruz. Tabii ki çocuklarımızı her şeyden ve sonsuza kadar korumamız imkânsız ama ev içinde alacağımız bazı önlemler ile meraklı miniklerimizin daha emniyetli şekilde keşif yapmalarını sağlamamız mümkün. Benim aklıma gelen bir takım önlem önerilerini toparladım.

 

☆ Tüm elektrik prizlerine plastik takılmalı. O minik parmakları o piriz deliklerine sokmaya çalışmak onlar için nasıl eğlenceli bir şey tahmin edemezsiniz 🙂

☆Koltuk ve sandalyeleri açık pencerelerden uzakta tutun ve kendisi sandalye çekmemesi için gözünüz üstünde olsun.

☆Çocuğun ulaşabildiği mutfak çekmecelerinin içinde kesici veya kırılır eşya olmayın. Böyle plastik ıvır zıvır koyabilirsiniz 🙂

IMG_2187

☆Tezgâh üzerindeki mutfak aletlerinin kabloları sarkmamalı. Onları çekip aleti üstüne düşürebilir.

☆Bir de ocakların ön tarafı çok tehlikeli bence. Benimki gidip fırını sarsıyor mesela. Dolayısıyla fırının üstündeki ocakta ne varsa o da sallanıyor. Bu çaydanlık da olabilir. Bizim evde ocağın ön tarafı, ipek ortalıkta dolaşırken kullanılmıyor. Ben anneme kalmaya gittiğimde de hep hatırlatıyorum. Ocağın ön kısmını boş bırakıyoruz. Ocak için koruyucu kalkanlar var var. Çocuk elini uzatınca kalkana çarpıyor. Onu da düşünebilirsiniz

☆Banyo ve küvette çocuğu yalnız bırakmayın. Deterjanlara ulaşabilir, klozet onun için çok cazip bir yer ve kayıp düşebilir.

☆Küvetin içine mutlaka kaydırmaz pas pas serin. Kayıp düşmesin.

☆Ayakkabılık için ya çocuk kilidi takın ya da önüne bir şey koyun ki açamasın. Çoğu arkadaşımın bebesi de benimki gibi, dışarı çıkmak istediğinde tutup bana ayakkabılarımı getiriyor 😀 ayakkabı cilalarını da ulaşılamayacak yerde tutun.

☆Sehpa- tv üniyesi gibi keskin kenarlı yerlere çocuklar için olan plastik korumalardan yapıştırın. Merak etmeyin iz bırakmıyorlar.

fotoğraf 2

☆İçten merdivenli evlerde, basamakların uçlarına kaydırmaz bant yapıştırın.

fotoğraf 1

☆Merdivenin alt kısmına konulan çitinin kullanım ömrü birkaç ay. Bir şekilde onu tırmanıyorlar. Bence görüntüsünün kötü olmasına aldırmayın ve merdiven boşluklarına girecek şekilde sandalye takın.

☆Merdivenin üst tarafını ise mutlaka ama mutlaka güvenlik kapısı ile kapatın. Tırabzan boşlukları da geniş ise muhakkak kapatın.

☆Unutmayın merdivene çıkmaya çalışırken yavaş oluyorlar, yetişebilirsiniz ama aşağıya doğru düşmesi saniyelik bir şey! Aman aman!

☆Saksı toprağını yememesi için saksı toprağı koruyucusu kullanın veya yüksek yere kaldırın veya önüne engel koyun.

IMG_2384

☆Sehpaların üzerinde ve çocuğun ulaşabildiği diğer yerlerde, meraklı miniğinizin yutabileceği nesneler bırakmayın. Oral dönemde her şeyin tadına bakıyorlar. Ortada kalan bir küpe, mutlaka o ağza giriyor 😦

☆Ütü için en ideali o uyurken halletmeniz ama o ortada dolanırken yapıyorsanız, öncelikle ütüyü boşta bıraktığınızda, mesela ütülediğinizi asmak için ütü masasından uzaklaştığınızda çocuk onun kablosuna asılıp üstüne çekebilir. Aman dikkat edin. Ve tabi işiniz bittiğinde soğuması için ütünüzü mutlaka güvenli bir yere koyun. Ben banyoda yere koyup banyonun kapısını kapatıyorum. Henüz açamıyor 🙂

☆Başımıza gelen bir olaydan ders çıkaralım. Katlanan merdiveni duvara dayalı şekilde bırakmıştım ve kaşla göz arasında onu üzerine devirdi. Aklım çıktı. Duvara dayadığınız şeyleri de iyi değerlendirin. Artık merdivenin önünde kocaman bir kirli sepeti var. Üstüne çekmesi mümkün değil.

☆Bir tecrübem daha var. Geçen gün kızımla gezdik dolaştık eve döndük. Kapının önünde onu bebek arabasında çıkarttım ve eve soktum. Kendim döndüm bebek arabasını katlayacağım taaaaak diye bir ses arkamdan kapıyı çarptı. Bahsettiğim şey saniyelik bir ihmal! Kapının üstünde anahtarı unutmuştum Allahtan ki tekrar açabildim. Yoksa çocuk içerde kalacak tek başına. Napardım acaba Allah korusun. Sizin de aklınızda olsun.

Güvenle sağlıkla keşfederek büyüsünler

Neşeyle kalın ♡

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s