Bebek-cocuk bakimi, Ev düzeni

Çocuklu evde mutfak hijyeni

Hamileliğime kadar, benim için hijyen=ağır kimyasal temizleyiciler demekti. Hamileliğimle beraber, kimyasal temizleyicileri önce koklamaktan çekinmeye başladım. Sonra kafama dank etti. O koklamaya korktuğum temizleyiciler ile sildiğim mutfak tezgahına, yemek masasına düşen bir yiyeceği pekala alıp da ağzıma atıyorum!

Kızımı kucağıma alıp da süt sağmaya başladığımda ise içimde sinsice yatan “anne aslan” bağırmaya başladı “pompanın malzemelerini-biberonu nasıl temizleyeceksin”

İşte çılgınca okumam -araştırmam bu dönemde başladı. İpek kızımın biberonunu karbonatla çalkalıyordum. Organik olduğunu iddia eden, web sitesinde organik sertifikası görülebilen bir markanın bulaşık deterjanını alıp onu kullandım çünkü anne sütü yağlı bir şey ve bu yağı karbonat sökemedi.

Şöyle yapıyordum, biberon ve pompa malzemelerini elimde yıkayıp çok bol ama çok çok bol suyla duraladıktan sonra sterilizatöre koyuyordum. ASLA bulaşık makinesinde yıkamadım. Ama dipnot olarak belirtmek istiyorum, bulaşık makinesinde de her zaman ekstra durulama yaptırırım.

Ek gıdaya geçmemizle işin rengi biraz daha değişti. Mama sandalyesi tepsisi özellikle gözüme çok batardı. Çünkü çocuk, tepsinin üstünden yemek yiyor, e döküyor, döküleni alıyor ağzına atıyor. Tepsiyi karbonat ve limon ile ovarak çözüme ulaştım. Üstüne de güzelce duruluyorum. Bu uygulama benim içgüdülerime doğru geliyor, içimdeki anne aslanı tatmin ediyor 🙂

Bizim evde her zaman 2 adet bulaşık süngeri olurdu şimdi bu sayı 3’e çıktı. Bir sünger ocak temizliği için, bir diğeri bizim kap kacağımız için. Bulaşık süngerlerinin nasıl bakteri yuvası olduğunu okuduğumdan beri süngerin ömrü bizim evde 1 haftadır. Her hafta yeni bir bulaşık süngeri çıkar, bizim kap kacağımız için kullanılır. Bir önceki kap süngeri ocak süngeri olur, ocak süngeri çöpe gider. Bu döngüye ipek de katıldı. Her hafta değişim sıralaması şöyle,

İpek için olan sünger ⇒ bizim kaplarımız için olan sünger⇒ocak temizliği süngeri⇒çöp

Emeklemeye başladığında temizlik için gelen yardımcımdan önce kimyasal ile hijyen sağlamasını üstüne sadece suyla ikinci defa silmesini rica ettim. Bir süre böyle gittik ama içim rahat değildi. Elleri bütün gün yerde, o eller sürekli ağızda. Çözümü sirke ile buldum. Nispeten daha az kokusu olan elma sirkesini kovadaki suya döküyorum. Sirke kokusunu bastırmak için limon yağı (aktardan aldım) da ekliyorum. Sirkeyi fazla kaçırırsanız keskin bir koku oluyor. İpok şuan yürüyor, eskisi kadar yerlerde sürünmüyor ama yine de kimyasal temizleyiciler yerine sirke kullanmak içimin daha rahat olmasını sağlıyor.

IMG_1552IMG_1604IMG_1254SAMSUNG CAMERA PICTURES

Yerlerde sürünen, yeni tatlar keşfeden meraklı bir minik …

Bizim evden sirke hiç eksik olmaz. Sebzeleri mutlaka birkaç dakika sirkeli suda beklettikten sonra durular öyle pişiririm. Domates salatalık da aynı şekilde.

Bir diğer hassas konu ise bıçaklar. Çiğ et kestiğim bıçağı güzelce yıkamadan başka bir yiyecek için kullanmıyorum. Bu şekilde çiğ etin çanak tuttuğu bakterilerin çoğalmasını engellemeye çalışıyorum.

Kesme tahtamı da aynı mama sandalyesi sehpası gibi karbonat+limon ile ovuyorum. Bir kere deneyin, renginin dahi değiştiğini göreceksiniz. Şöyle düşünün, neden zaman içerisinde kesme tahtasının rengi değişiyor? Biraz karbonat döküp kullanmış-atacak olduğunuz yarım limonla ovuverin, çok basit.

Kesme tahtalarının lavabonun başında yani alt ucunun sürekli ıslak ortamda durması da bakteriler için cennet. Kuru duracağı ayrı bir yerde tutmakta fayda var.

Mutfak havlusu. Eğer o havlu ıslandıysa atın kirliye gitsin. Bizim evde her gün banyo ve mutfak havlusu değişir. Ama mutfakta uzun zaman geçirdiğim günlerde, bakarım havlu baya ıslanmış, hemen kirli sepetine atarım. Bu arada ben havluları 60 derecede yine ekstra durulama ile yıkıyorum.

Umarım bahsettiğim uygulamalar faydalı olmuştur

Neşeyle kalın ♡

Reklamlar

“Çocuklu evde mutfak hijyeni” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s