Bebek-cocuk bakimi

Kimsenin gazı için bu kadar heyecanlanmamıştım !

Kimsenin gazı için bu kadar heveslenmemiştim, kızımın gazı kadar 🙂 İpek’ten bir gak bir pırt duyunca dünyalar benim olurdu

İlk 3-4 ay bebeklerin bağırsak sistemleri tam gelişmediği için gaz problemi yaşayan çok. ipek de gazlı bir bebekti. Çok kötü boyutlarda değildi ama sıkıntı yaşadık. Bugün size, gaz sancıları için neler yaptığımı anlatacağım.

İlk adım olarak ipoku emzirdikten sonra o “gak”ı duyana kadar yatırmadım. Omuzuma koyup sırtını sıvazlayarak ufak ufak  vurdum. Vurdum derken pıt pıt pıt yani… Yuutube’dan Ayşe Öneri’in videolarını izlemiştim. Size da aşağıda link iletiyorum. çok video, çok uzman var ama bana Ayşe Öner’in konuşmaları, yaklaşımı mantıklı geliyor. Onun fikirlerine daha yakın hissediyorum kendimi.

http://m.youtube.com/watch?v=O-iwmqJSjM4

Hevesle beklenen geğirmeyi duyduktan sonra çocuğa da bir rahatlama geliyor, siz zaten bulutlara çıkıyorsunuz 🙂

Bebeği yatırdınız. Bebeğin yatağı ilk aylarda mutlaka eğimli olsun. Çünkü kusması durumunda onu yutmasını istemeyiz. Yan yatırmak da iyi bir çözüm. Yan yattıklarında da gaz çıkabiliyorlar ama asıl yüz üstü yattıklarında daha kolay pırt yapıyorlar. Onu birazdan anlatacağım.

İpekçik genelde sabaha karşı acı bir ağlama ile uyanırdı. O ağlama, acıkma ağlamasından farklı. Zamanla anneler bebiklerinin ağlamalarını ayırt edebilir hale geliyorlar. Doğal olarak oluşan bir beceri. Eğer acı acı ağlıyorsa ve dizlerini karnına doğru çekiyorsa gaz sıkışmış olma olasılığı yüksek. Daha doğru anlatmak gerekirse, ben İpek’in ağlama sebebinin gaz olduğunu, dizlerini karnına çekerek ağlamasından ve ses tonundan anlıyordum.

Bu sesi duyduğumda hemen ütüyü prize takardım. Sonra İpek’i kucağıma alıp kulağına ninni fısıldamaya başlardım. Maksat onu sakinleştirmek, rahatlatmak. Sonra hemen bir çift çorabını ütülerdim. Minik havlular almıştım ipek için, onlardan da 2-3 tane ütülerdim. Ütülemek derken jilet gibi olması için değil, sıcak olması için.

Büyük yatağa sıcak havluların birini serip kızı üstüne yatırıyordum. Çorabı da giydiriyordum. Bir diğer havluyu da karnına koyuyordum. Sonra (yine milyonlarca defa teşekkür ediyorum) canım arkadaşım Tuğba’nın önerisiyle aldığım masaj jelini kendi ellerime sürüyordum. Ellerimi birbirine sürttükçe o jel ısınıyor. Ilık avuç içim ve parmaklarımla kızımın minicik karnına masaj yapıyordum. Önce ellerimi içe doğru çevirip avuç içimle göğüs kafesinden aşağı doğru yavaşça sürüyordum. Sanki karında biriken gazı aşağı süpürüyor gibi hayal edebilirsiniz.

tamany 

【bahsettiğim masaj jeli】

Sonra göbek deliği etrafında soldan sağa doğru dairesel masaj yapıyordum. Bunun sonrasında da dizlerini karnına doğru hafifçe bastırıyordum. Birkaç tekrardan sonra pırt pırt pırt sesler gelmeye başlıyordu. Zamanla bu gaz sancılarımız hafifledi ve bu masaj kızım için oyun-eğlence haline geldi. Hala bazen yapıyorum kıkır kıkır gülüyor. Bu noktada altını çizmek istediğim bir şey var. Ben bir bebek hemşiresi değilim. Sadece kendim için işe yarayan yöntemi paylaşıyorum o kadar. Siz yine de gaz sancısı olan bebeğiniz için doktorunuza danışın.

Bizim gaz sancılarımız her sabah 5 gibi sıkıştırıyordu. Ben de sabah o saatlerde kalkıp sıcak havlu ve çorap hazırlıyordum. Zaten ufak ufak mıkırdanmaya başlıyordu. O daha acı içinde uyanmadan ben masaj yapıyordum. Sonra da yüz üstü çeviriyordum. Ayaklarını karnına doğru çektiği için, bu şekilde çok rahat gaz çıkarıyordu. Havluları tekrar ısıtıp, onu uyuması için bırakıyordum. Fakat yüzüstü yatırdığım için içim bir türlü rahat etmiyordu. O saatten sonra ben pek uyuyamıyordum açıkçası…

Duyduğum ama geç öğrendiğim için uygulama şansım olmayan bir yöntem daha var, emzirirken bebeğin altına sıcak bir şeyler koymak. Bunu öneren arkadaşım Burcu, yarı-sıcak su torbası kullanıyormuş. Denenebilir. Çok mantıklı. Gazı çıkarmak daha kolay olacaktır.

Benim bir diğer kurtarıcım ise ana kucağı oldu. Bizim ana kucağımızın titreşimi vardı. O da gaz çıkarmasına yardımcı oluyordu ve kızımı rahatlatıyordu.

İlaç kullanımı konusunda bir şey yazmaya çekiniyorum. Bu konu çok tartışmalı. Ben mümkün olduğu kadar kullanmamaya çalıştım. Ama bu konuda doktorunuz ne derse onu yapın derim…

kuzucuklar sancıyla kıvranırken anneler de kahroluyor

Bu sadece geçici bir süreç, gaz sancıları çoğunlukla 3-4 ay içinde, bebek hareketlendikçe son buluyor. Anne olarak kendinizi bunaltmayın. Hiç unutmuyorum bir gün arkadaşlarımızla program yapmıştık. İpek iki aylıktı ve o gün gaz sancısı yakamızı hiç bırakmadı. Belki de başka bir sorunu daha vardı kim bilir… Program şöyleydi, ben öğle saatlerinde doğum iznine çıkmış arkadaşıma gidecektim, beyler de iş çıkışı geleceklerdi birlikte yemek memek takılacaktık. Ben o gün gazdan kıvranan ipeki bir türlü rahatlatamadım ve onu kucağımdan hiç indirmeden hazırlandım. Sonra taksiye bindik ve ipek takside rahatlayıp uyudu. Aslıya vardığımda saat 14:00 olmuştu ve onu görünce şunu dedim “aslı açım” Çünkü sabahtan beri tek bir lokma yiyememiştim. İpek’i 1 sn bırakamamıştım. Yalnız bebek bakmak da gerçekten çok zor bi şey.

Ama bu anlattığım açık ara bizim en zor günümüzdü

Dediğim gibi karamsarlığa kapılmayın, her şey geçiyor ve bebek bakımında hep işler daha iyiye gidiyor, daha kötüye değil…

sevgiler ♡

IMG_4318.JPG

Reklamlar

“Kimsenin gazı için bu kadar heyecanlanmamıştım !” için bir yorum

  1. Canım arkadaşım gerçekten zor bir gündü ogün ben de ilk defa gaz sancısı olan bir bebek görmüştüm İpekte benim birtanem, sonrasında benim kızımdada aynısı oldu ve yoğun bir gaz sancısı yaşadık ilk üç ay, ama dostum hemen imdadıma yetişti ve tecrübeli bir el bize yardım etti zorda olsa bu dönemi masajlar,ninniler ve kolik müziklerle atlatmayı başardık 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s