Çalışan anne, Bebek-cocuk bakimi, Ev düzeni

Gece bebek gibi uyudum (-_-)zzz

“Dün gece bebek gibi uyudum”

Bu sözü doğru mu kullanıyoruz acaba? Çünkü benim gördüğüm kadarıyla sözün kastı olan “uzun-huzurlu-deliksiz” uyku her bebekte görülen bir şey değil de… 😀

Biraz kızımın uyku düzeninden bahsedeceğim.

Uyku olayını daha hamileliğin en başlarında araştırmaya başlamıştım. Gece uykusunu çok seven ve kendi ihtiyaçlarım için dahi uykumun bölünmesine sinir olan biriydim. Artık öyle biri değilim tabi 🙂

Nerde ne okusam herkes gece uykusuna geçişte bir rutin olması gerektiğini yazmıştı. Nasıl bir rutin oluşturacağımı düşünmüştüm ama ipek doğduktan sonra onun eğilimlerine göre karar verdim.

Yeni doğduğunda, onun banyosunu yaptırmak için kayınvalidem geliyordu. Öğlen saatlerinde gelip banyo yaptırıyordu. Ben tek başıma cesaret edemiyordum. İlk banyosu hkk ilerleyen günlerde yazacağım bu arada. Neyse kayınvalidem yıkayıp gittikten sonra benimki bir uyku uyuyordu, kan şekeri düşmesin diye emzirmek için ben zorla uyandırıyordum. Birkaç yıkamadan sonra ben de pratik kazanınca kızın banyolarını akşama almaya başladım.

Okuduklarım sonucunda edindiğim bir önemli bilgi daha vardı. İlk 2 ay gece uykularının düzene girmesi çok zor çünkü gece gündüz kavramı oturmuyor. Fakat 2. aydan sonra gece gündüzü ayırmaya başlıyorlarmış.

Ben gece uykusu saatinden önce hep yıkadım, emzirdim ve uyuttum. Bunun için ikinci ayı beklemedim. Ama o zamanlar nasıl uyuduğunu önemsemedim. Çoğu zaman kucağımda uyuyordu. Fakat arkadaşlarım bana “alıştırma eda, kucakta veya emzirerek uyutma çok zorlanırsın” dedi hep. Gel zaman git zaman, 2. ayında geldikten sonra kendi kendine yatağında uyuması için çalışmalara başladım. Bir uyku saati belirledim ki bu 21:00 idi. Her akşam 20:30’da onu yıkadık, sonra çok hafif ışıkta hiç oyun oynatmadan sakince sadece ninni söyleyerek gaz masajı yaptım, temiz pijama giydirdim, emzirdim, gazını çıkardım, alnını öpüp iyi geceler meleğim dedim ve yatağına koydum. Bunları yaparken çok sakin olmaya dikkat ettim. Oyun zamanı olmadığını anlamasını sağlamaya çalıştım. Mümkün olduğu kadar göz teması kurmadım. Çünkü göz göze gelince hemen kudurmaya başlıyordu ve ben de kendimi gülmemek için zor tutuyordum. Tabii ki hemen uyumadı. Yanında durup sadece pışpışladım. Karnını ovdum. İki aylık bebekler cin gibi oluyorlar öyle gözünüze çok minik gibi gelmesin. Bakın uyumamak için şirinlik yapan iki aylık ipek size 🙂

IMG_1604

Evde tv sesini kıstırdım, çok yakın çevremiz dışında misafir kabul etmedim. Eve geleceklere nazikçe bebeğin uykusunu düzene sokmaya çalıştığımı uyutana kadar İhsan’la takılacaklarını, ben ancak uyuttuktan sonra onlara katılacağımı söyledim. Herkes anlayışla karşıladı. Hiç yılmadım kızlar. İkinci ayına girdikten sonra her akşam aynı saatte aynı şeyi yaptım. 20:30 banyo, devamında aynı ninni ile masaj-temiz pijama-emzirme-gaz çıkarma-iyi geceler meleğim-öpücük-yatağa koyma ve pış pış.

Çok çok çok sabır işi. O debeleniyor siz sakince aynı tonda şşş şşş diyorsunuz. Ondan enerji fışkırıyor. Raydan çıkmamak, onu alıp mıncıklamamak için savaş veriyorsunuz ama yılmayın. Şu yazacaklarımı okuyun ve motive olun! Çünkü çocuk uyutma işi tam bir psikolojik savaş. Siz yılmazsanız o elbet yılacak 🙂

İlk gün tam 1 saatte uyudu

3. günde yarım saatte uyudu

1 haftanın sonunda 10 dk içinde gidiyordu

İlerleyen günlerde pijama giydirirken esnemeye başladı 😀

İpek 3 aylıktı gecede bir defa 04:00 civarı uyanırdı. Emip uyumaya devam ederdi sabah 7:30 gibi uyanırdı. Buna inanmak zor olabilir ama bu doğru. Ben onu uyutuyordum, halamız geliyordu onun başında durmak için, biz eşimle basıp taksime gidiyorduk. Halamız evde sadece “bulunuyordu”. Yani biz dönene kadar hiç uyanmıyordu. Ben bu sefayı sürdüm taaaa ki dişler gelene kadar.

Zaman içinde gündüz uykuları da düzene girdi ve gece uykusunu ipek kendisi 19:30’a çekti. Gece 12 saat uyuyordu. 1 bilemedin 2 defa uyanıp mama veya anne sütü içip uykuya devam ediyordu. Fakat gündüz 3 defa ve sadece yarımşar saat uyurdu. Kayınvalidemin yorumuna göre gündüz sadece dinleniyor, gece ise uykusunu alıyordu. Her şekilde hayat harikaydı. Biz sık sık halamızı çağırıp kızı uyutup eşimle firar ettik 😀

O duygu da ayrı bir tatlı. Kendimi sevgilisiyle buluşmak için evden kaçan genç kız gibi hissediyorum böyle kaçamaklarda. Çok keyifli!

Hiç sallamadım. Hiç!

Hiç ağlatmadım. Asla!

Bazı girişimlerim oldu ama kendimi toparladım ve derin bir nefes alıp sevgiyle yaklaşmaya çalıştım. Diş çıkarırken, burnu tıkandığında, ateşten uykusuz gecemiz çok oldu. Sinir bozukluğu çoooook yaşadım. Hele işe başladıktan sonra uykusuzluktan bastığım yerler bombeli gibi geliyordu. Ama normal zamanlar için uykumuz hala iyi. Gündüz iyi oynadıysa (yorulduysa) ve iyi yediyse uyur. Susarsa uyanır ki her gece genelde susar. Su içip uyumaya devam eder. İşe başladıktan sonra işler biraz değişti onunla ilgili yazımı burada bulabilirsiniz.

Sonuç olarak sabır ve istikrarla uyku sorununun çözülebileceğine inanıyorum.

Tabii ki her bebek farklı ama bence ben şuan, zamanında gösterdiğim sabrın mükâfatını görüyorum.

*2. aydan sonra rutini ASLA bozmadım ve hep onu aynı rutinde kendi yatağında uyuttum. Bir yere davet edildiysek onu uyuttuktan sonra halaya bırakıp gittik. Veya gitmedik. Veya bize çağırdık. Bu konuda beni çok eleştirdiklerini biliyorum ama bence disiplin şarttı.

*Gece uykusu saatinden önce arabada uyumasına da müsaade etmedim. Gezme tozmalarımızı buna göre ayarladık.

*Boş vermemi söyleyenler, bebek o daha düzeni çok değişir diyenler, sen çocuğa değil çocuk sana uyacak diyenler… sadece gülümseyerek cevap verdim.

Bu arada artık babaanneye bırakıp onun uyutmasına izin veriyorum. O kadar esnedim. Gece uykusu saatinin oturduğuna emin olduktan sonra esnedim. Ama yine de uyku saati şaşmıyor. Babaanne de onu alıştığı saatte uyutuyor.

İşin özü sabır ve istikrar ve tabii çocuğun sağlık sorununun olmaması.

Bugün burnu tıkansa ben yarın sabah yine ofiste bastığım yeri görmem…

Bebek gibi uykular olsun 🙂

 

Reklamlar

“Gece bebek gibi uyudum (-_-)zzz” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s