Miniklerle gezme 👣, Yemek sorunsali

Tatilde çocuğun yemek düzeni

Tatile gittiğimizde biz yetişkinlerin yemek alışkanlıkları değişiyor. Biz farkında ve bilinçli olduğumuz için eski düzenimize dönmekte zorlanmıyoruz ama çocuklar için böyle bir şey yok. Yani tatil döneminde de çocukların yemek düzenini “mümkün olduğu kadar” bozmamakta fayda var.

Aslında bu çok zor bir şey değil, sadece tatilinizi çocuğun yemek saatlerine göre programlamaya çalışmanız gerek. Aslında çocuğun yemek-uyku-oyun saatleri bir döngü. Yani yemek düzeninin bozulmaması için uyku düzenini de bozmamanız gerek. Uyku düzeni hkk yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Eğer evde olduğu normal günlerdeki uyku saatlerini bozmazsanız yemek düzeni de bozulmayacaktır.

Tatilde ipokun bir günlük yemek düzeni şöyle idi;

08:00 civarı kahvaltı

Yumurta, tuzsuz peynir, zeytin, salatalık, ceviz, ekmek… bunları gittiğiniz her yerde bulursunuz. Benim için kahvaltının olmazsa olmazı yumurta. Her gün mutlaka bir şekilde kahvaltıda yumurta yemesini sağlamaya çalışıyorum. Bazen haşlama, bazen kayısı kıvamında bazen omlet bazen menemen bazen sütlü yumurta şeklinde oluyor. Hiçbir zaman tamamını bitirmesi için zorlamıyorum, bir kaç parça yese bile yeter. Kalanı ben yiyorum, zaten benim beslenmem genelde ipokun artıklarından oluşuyor 🙂 Bu arada yeri gelmişken, haftada 1 gün bıldırcın yumurtası yediriyorum.

10:30 -11:00 gibi meyve ağırlıklı ara öğün

normalde bu saat aralığı ipek için meyve saati. Ülkemiz meyve cenneti. Her yerden meyve bulabilirsiniz. Gittiğiniz otel tatil köyü ise, sabah kahvaltısından sonra yanınıza birkaç tane meyve alabilirsiniz. Eğer oda-kahvaltı sisteminde bir yerde kalıyorsanız dışarıdan alabilirsiniz. Ben her gün kahvaltıdan ayrılırken yanıma değişik bir çeşit meyve aldım. Üzüm-muz-armut-elma-kırmızı erik. Mantık olarak elinde basitçe yiyebileceği meyveleri tercih ettim. Şeftali-kavun-karpuz yerken bizi zorlayacağı için onlara bulaşmadım. Her tarafa dökülecek ve yapış yapış olacağız. Çünkü bu ara öğünü mama sandalyesinde değil, dolanarak yiyecek.

Gittiğimiz tatil köyünde tam bu saatlerde gözleme yapıyorlardı. Genelde babasıyla beraber gözleme de yedi ama gözlemeyi fazla kaçırmamasına dikkat ettim çünkü bu sefer öğle yemeği yemeyecek. Bu arada o gözlemeden her gün kuşlara da verdik 🙂

12:30 öğle yemeği

etli sebze yemeği yedirdim.

Evde de kreşte de bu saatte öğle yemeği yiyor. Ben de saate sadık kalarak kendi öğle yemeğimizi bu saatlerde yememizi sağladım. Gittiğimiz yerde sebze yemeği çeşitleri vardı. Bazı günler çok baharatlı yapmış oluyorlardı. Böyle zamanlarda diyet büfesinden haşlanmış sebzelerden aldım ve ızgara eti minik minik keserek içine ekledim. Önüne koydum kah eliyle kah çatalıyla bunları kuş gibi yedi. Ona uygun çorba olduğunda çorba da içti.

15:00 gibi yoğurt ağırlıklı ara öğün

Normalde bu saatlerde ben ipeke yoğurt yediriyorum. Yoğurdun içine bazen robotta çektiğim yulafı ve taze meyveyi de ekliyorum. Kreşte ise ikindi kahvaltısı adı altında hamur işi ve içecek veriyorlar. Bana o kadar sağlıklı gelmiyor bu sebeple evde benimle olduğunda, dediğim gibi yoğurt  bazlı bir şey yiyor. Tatilde de benim düzenim devam etti. Gittiğimiz yerde her öğün kutu yoğurt bulabiliyorduk. Ben de öğle yemeğinden sonra yanıma alıp, öğle uykusundan uyanınca veriyordum. Eğer sizin buna imkanınız yoksa yine dışarıdan alabilirsiniz. Bence çocuklar ek gıdaya geçmekle birlikte muhakkak her gün yoğurt yemeliler.

Otelimizde bu saatlerde döner ve pide çıkıyordu başka şeyler de çıkıyordu ama babamız bu tarz yiyeceklere bayılır. Yine babanın seçtiği bir şey ile birlikte yoğurdu yiyordu. Genelde bu pide oluyordu. İpek pideye bayılıyor ve pide diyebiliyor 🙂 Eğer siz dışarıdan aldığınız kutu yoğurdu çocuğa verecekseniz yanında tok tutması için biraz bebek bisküvisi verebilir veya değişik tat olsun diye çatalla ezdiğiniz şeftaliyi ekleyebilirsiniz.

19:30 akşam yemeği

Şimdi en çok titizlenilmesi gereken öğün bu bence. Çünkü bu öğünü iyi yemezse gece acıkır ve gecenin bir yarısı otel odasında onu doyurmak için fazla seçeneğiniz olmayacak. Hele ki benimki gibi açlıktan ölse dahi süt içmeyen bir çocuksa… süt içiyorsa şanslısınız. Ben akşam yemeklerinde hep sevdiği yemekler üzerinden gittim. Genelde balık ve ızgara et verdim. Protein daha uzun süreli tokluk veriyor. Eğer et yemek konusunda nazlı ise, makarnanın içine minik minik et ekleyip karıştırdım. Tavuk konusunda çekincelerim devam ediyor. Bir türlü elim tavuğa gitmiyor.

Alakart restoranlara gideceğimiz zaman, rezervasyonumuzu 20:30’a yaptırdık. Önce açık büfede ipek hanımı doyurduk ondan sonra kendi yemeğimizi yedik. O saatte bizimle beraber yine yemek isterse oh ne ala. Ama önce onun alışkın olduğu saatte ona uygun yemek yedi.

Eğer açık büfe şansınız yoksa siz de onun sevdiğini bildiğiniz seçenekler üzerinden gidin. Köfte mi seviyor? Gerekirse 3 gün akşam köfte yesin. Biraz esnemek gerekiyor. Evdeyken seçenek türetmek veya şimdi yemesin 1 saat sonra yesin demek kolay ama dışarıdaysanız bu şans pek yok. O yüzden sizin sağlık kriterinize uygun-onunda sevdiği ortak bir yemekte buluşun ve onu yesin..

Saatlik düzene uymak kolay değil kabul ediyorum. Eğer hareket halinde iseniz yanınıza yiyecek alabilirsiniz. Uçuş olan günlerde yanıma taşınması kolay ve kızımın sevdiği yiyeceklerden aldım. Örneğin gözleme. İpek gözlemeye bayılır ben de öğle yemeği zamanında eline bunu verdim. Nerede olduğumuzun bir önemi yok çünkü o bir çocuk, hatta bebek. Elinde bir şeyler yiyerek dolaşmasından daha doğal hiçbir şey yok. Kuru meyve de ara öğün için iyi bir seçenek.

Otelden istenebilecekler;

Eğer çocuk dostu bir otele gidiyorsanız içiniz biraz daha rahat olabilir. Otel imkanları hkk birkaç not;

*Çocuk havuzunda bir anneyle sohbet ettim. 13 aylık kızı sadece püre yiyormuş Taneli yiyecekler yiyemiyormuş ve açık büfede püre bulamayınca, otele durumu anlatmış. Otel aileye blender vermiş. Kadın diyet büfesinden haşlanmış sebzeleri alıp blender’ı ile püre haline getirip yedirmiş.

*Geçen seneki yaz tatilimizde ipek 4 aylıktı. O zaman anne sütü ve gerektiğinde aptamil ile besleniyordu. Su ısıtmak için odaya kettle istemiştik ve saniyesinde gelmişti. Yalnız ben kettle temizliği konusunda biraz hassasım. Bu sebeple suyu cam biberona koyup, onu kettle içine koyup, öyle su ısıttım. Doğru ısıyı bulana kadar elimi buhardan defalarca yaktım 😦 ama olsun ipek temiz su ile mama içti

*Yemek düzeni hiç bozulmadı mı bozuldu, kurallarım yıkılmadı mı yıkıldı. Özellikle dondurma konusunda. Çikolata şekerleme konusunda asla esnemedim ve kanımın son damlasına kadar da esnemeyeceğim ama dondurma için esnedim. O kadar çok istedi, başka çocuklara o kadar özenen gözlerle baktı ki iki günde bir, yarım dondurma yemesine razı oldum. Nazi anne!!

*Her otelde olmayabilir ama kavanoz mamalar vardı hatta bedavaydı. Geçen sene gittiğimiz tatil köyünde de vardı ama ücretliydi. Yoksa bile siz valizinize alabilirsiniz. Sağlıklı mı? İşte orası tartışılır ama ek gıdaya yeni geçtiyseniz ve gittiğiniz yerde sizi neyin beklediğini bilmiyorsanız, hiç yoktan iyidir. Riske atamazsınız çünkü.

*Otelde, çocuk büfesi vardı ama büfeyi görünce büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Çoğu kızartmaydı. Hatta dondurulmuş soğan halkası dahi vardı. Yakınına bile gitmedim. Makarna, patates kızartması, tavuk kızartması vb vardı. Hiç sağlıklı değildi.

*Bir diğer not, mama sandalyelerinin tepsisini neyle temizlediklerine baktım. Utanmadım fısfısı elime aldım ve baktım. Bildiğiniz kimyasal deterjan! Eğer çocuk direk tepsiden yiyorsa veya tepsiye düşenleri de toplayıp yiyorsa, çocuk deterjan yiyor demek bu! Mutlaka tabaktan yemesini sağlayın. İmkanınız varsa temiz ıslak bezle tepsiyi silin derim. Onu yapamayacaksanız tepsiye değen yemeği çocuğun almadığına emin olun. Çok zararlı 😦 

Birazdan pazara gideceğim. Daha önce pazarda ilkokul çocukları için beslenme örtüsü diye bir şey satıldığını görmüştüm. Bezden Amerikan servisi oval şekilde. Onlardan alacağım ve yıkayıp – ekstra durulama yapıp bunu da çantamıza koyacağım. Bundan sonra dışarıda yemek yerken tepsisinin üzerine bunu sereceğim. Kulağa komik gelebilir ama bir düşünün 🙂

Sağlıkla neşeyle kalın

xxx

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s