Miniklerle gezme 👣

Tatilde çocuğun uyku düzeni

Tatil demek çoğumuz için uyku demek biliyorum.

Çocukların horozlarla beraber uyanmaya bayıldıklarını da biliyorum.

Yakın çevrem,  ipekin uyku düzenini bozmamak konusunda ne kadar titiz olduğunu iyi bilir. Çünkü bu bir döngü

düzenli uyku=düzenli yeme=verimli aktivite zamanı=mutlu bebek=mutlu anne

Zor bir şey evet ama birkaç günlük eğlencemiz için çocukları uykusuzluktan heba etmeyelim.

Tatilde sohbet ettiğim bir anne 21:30’da başlayan sahne gösterilerini kaçırmamak için çocuğu 23:00’e kadar uyanık tuttuğunu anlattı. Normalde 21:00 civarı uyurmuş evde. Sizin kulağınıza mantıklı geliyor mu? Bana gelmiyor.

Gururla burada yazabilirim ki tatil boyunca kızımın uyku saatlerini bozmadım. Uçuş olan günlerde zamansız uyudu evet ama o günü bir şekilde dengelemeye çalışıp ertesi gün düzeni yeniden tutturdum.

Bizim şansımız, ben de eşim de öğlene kadar süren sabah uykularını sevmeyiz. Günü öldürdüğümüzü düşünürüz. Çocuk sahibi olmadan önce de tatil günlerinde hep 8:00 civarı kalkardık.

İpek de çoğu arkadaşımızın çocuğuna göre erken yatar. Daha bebekken 19:30-07:30 arası gece uykusu uyurdu. Kesintisiz değil tabi 😀

Şimdi ise 20:30 gibi uyur, 07:30 civarı kalkar. Ama öğlen fazla uyursa bu düzen bozulur. Eğer akşam rahat uyumazsa öğlen kreşte fazla uyuduğunu hemen anlarım. İpek’in öğretmenine beni sorsanız, uyku konusunda çok sıkı der size. Eminim der 🙂

Tatilde bir günlük uyku döngüsü;

08:00 civarı uyanır. Sonra beraber kahvaltıya gideriz. Gece beslenmediği için (sadece su) çoooook aç kalkar bu sebepte uyandığımız gibi kahvaltıya…

13:00 – 14:30 öğle uykusu

Bazen havuzda o kadar çok yoruldu ki 12:30 gibi öğle yemeği yerken uyuyakaldı. Ama her şekilde öğle uykusunu günde 1,5 saat olarak tutmaya gayret ettim. O uyurken biz de uyuduk. Hep beraber uyuduk zaten öğle saatlerinde güneşin altında olmak istemedik.

20:30 gece uykusu.

Akşam yemeğini yedikten sonra 20:30’da uyuttuk. Zaten fazla çaba göstermedik çünkü o saati bile göremeden yorgunluktan bayılıyordu. Geçen seneki gibi yapamadık, yani uyutup odada bırakamadık (detaylar burada) sebebi de telsizin çekmemesi oldu. Geçen sene odamız ana binadaydı telsiz iyi çekiyordu. Bu sene ana binadan biraz uzakta villada kaldığımız için hem çabuk ulaşamayacaktık hem de zaten telsiz çekmedi. Biz de bebek arabasında uyutup yanımızda bebek arabasında gezdirdik. O kadar yorgundu ki hiiiiiiiiiç uyanmadı. Odamıza döndüğümüzde ışık açmadan bebek arabasından direk yatağına koydum. Biraz mızlandığı oldu, pışpışladım.

O gece uykusu uyurken, biz odada tv izledik, içki içtik yani takıldık ve tabii ışık da açtık. Işık açacağımız zaman bir büyük havluyu park yatağının (otel verdi) üstüne kapattık. Her tarafını değil tabi. Ayak ucunda boşluk bıraktık ki hava gelsin. Önemli olan direk gözüne ışık gelmemesi. Kendi sesimizi ve tv nin sesini makul bir seviyede tuttuk ve hiç uyanmadı.

Normalde bu yaptıklarım ile uyanır mıydı? Evet %80 uyanırdı ama gün içinde o kadar çok yoruldu ki gece uykuları da çok iyiydi.

Bu arada biz de sahne gösterilerini izledik. Bebek arabasıyla gitmeyi denediğimizde yüksek sesten uyandı. Bizde yarımşar saatlik döngülerle nöbetleşe gittik. Bir birimiz içki höpürdetip çocuğun başında bekledi, bir diğerimiz… O kadar da olsun canım napalım 😀 Bence çocuğu zorla uyanık tutmaya çalışmaktansa…

İşin özü, ne çocuk için ne de kendiniz için tatili zorlaştırmanın anlamı yok. Bence ortak bir nokta her zaman bulunabilir. Bünyesi 21:00’da uyumaya alışmış bir çocuk 23:00’e kadar uyanık tutulmaya çalışırsa huysuz olur, yediğiniz içtiğiniz, izlediğiniz burnunuzdan gelir.

Bol uyku günler 🙂

Reklamlar

“Tatilde çocuğun uyku düzeni” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s