Çalışan anne

Güven aşılama

Hayatımızın bazı noktalarında pembe yalan, beyaz yalan, gri yalan, mor veya turuncu yalan söylüyor olabiliriz.

Ama lütfen çocuğumuza yalan söylemeyelim.

“Kandırmak” çok çok çok yanlış bir şey. Onlar kesinlikle aptal değiller. Bunu her zaman aklımızda tutalım.

İşe başlamadan önce, ipekten nasıl ayrılmam gerektiği hakkında çok okudum. Herkesin yazdığı ortak bir şey var, o da kaçmamak gerektiği.

Yani evden gidecekseniz mutlaka el sallayın. Evet ağlıyor, ağlayacak çünkü siz onun en güvenli limanısınız ayrılmak çok zor onun için, ama sakın bir oyuna-oyuncağa herhangi bir şeye daldığında kaçarak evi terk etmeyin. Çocuğun güvenini kırmanız bir tarafa, bu şekilde ortadan kaybolursanız, evde baş başa olsanız dahi yakanızı bırakmayacaktır. Kendi kendine bir oyuna dalmayacaktır. İnanın bu bahsettiğim hayat çok zor bir hayat. Sizi yine habersizce kaybetme korkusu onu mahvedecektir.

Ne kadar anladığına bakmayın. Ona anlatın. Şimdi dışarı gideceğim sen oyna ben geleceğim deyin. Şimdi anlamasa önümüzdeki ay anlar ama mutlaka bir vedalaşmanız olsun.

Büyüklerimizi bu konuda ikna etmek çok zor. Onlara göre doğru olan hep “oyalanırken çık git” Ama işin aslı öyle değil. Tavrınız net olsun. Vedalaşmak istiyorum deyin. Bunu yazarken tahtaya vuruyorum ama  eğer ipek hafta içi ben evden çıkmadan uyanırsa, onu öpüyorum, işe gideceğimi, kendisinin de kreşe gideceğini söylüyorum öpüşüp koklaşıyoruz bana “bye bye” yapıyor sonra sokak kapısını arkamdan kapatıyor ve bu şekilde ayrılıyoruz. Bence bunu zamanında bıkmadan usanmadan yaptığımız vedalaşmalara borçluyuz.

Bence sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi güven temeline dayalı. Çocuğunuzu kandırmayın. Ona yalan söylemeyin.

Çalışan anneler için ise bir diğer konu, eve döndüğünde çocuğuna hediye vermemek. Şöyle düşünün, çocuk sizin eve döndüğünüzü görünce çok seviniyor, siz onun bu duygusunu bir hediye-bir nesne ile beslerseniz o ileride mutluluk aradığında kendisi için aynı zaman da bir nesne arayacak. Bunu yapmayın. Bak ben sana ne aldım diyerek onunla merhabalaşmayın. Eğer bir şey aldıysanız da vermek için aradan bir süre geçmesini bekleyin. Buluşmalarınız her zaman öpüşmek sarılmak ve sevgi sözcükleri ile olsun. O mutluluğa bir “nesne” sokmayın.

Mutluluğu sadece duygularda arayan çocuklar yetiştirelim. Sevgi ve güven dolu…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s