Çalışan anne, Bebek-cocuk bakimi, Ev düzeni

Ev işlerinde çocuğa sorumluluk verme

Özellikle günü ayrı geçirip de akşam buluştuğumuzda, benim zilli kızım herhangi bir ev işi yapmama çok sinir oluyordu. Onunla ne kadar çok zaman geçirmek istesem de özellikle mutfağı dağınık bırakmak beni çok rahatsız ediyor. Onu huzursuz etmemek için içimden fışkıran temizlik canavarını dizginliyorum ama cazip bir formül buldum. Bir takım basit işeri onunla beraber yapıyorum.

ipokum neredeyse 15 aylık ve son 3 aydır ev işlerinde ona ufak tefek işler veriyorum.

Nasıl mı?

Bu iş ilk olarak bulaşık makinesi boşaltmakla başladı. Çocukların bulaşık makinesine olan ilgilisini herkes bilir. Temiz olan tabak çanağı bana tek tek vermesine izin verdim. Önce kaşıklığı makinenin içinden direk çıkartıyorum. Çünkü orda bıçaklar da var.  Ona sadece tabaklar ve tencereler kalıyor. O bana tek tek veriyor ben de rafa diziyorum. O, bu işin bir parçası olduğu için inanılmaz mutlu oluyor. Benim de işimi görüyor, hakikaten fena değil yani. Geçen akşam tam uyumadan önce bulaşık makinesinin programının bitmiş olduğunu gördüm, kendi kendime şunu dedim; boş ver eda yarın ipekle yaparsın :))

Yemek masası hazırlarken ona hafif parçalar veriyorum. Mesela şuan tatildeyiz ve her sabah tabak altı servisleri masaya o diziyor. Tek tek. “bunu babanın yerine koy, bunu annenin, bunu da kendi yerine koy” şeklinde yönlendiriyorum. Sonra çatalları da veriyorum. Peçete de koyduruyorum. Tabii nizami olmuyor ama kendisi inanılmaz seviniyor. Başardığı için.. Ve bence bu aktiviteleri benimle oyun oynuyormuş gibi de sayıyor.

Kurutma makinesinden çıkanları bana tek tek veriyor ben de katlıyorum. Asılacakları da yine sepetten elime veriyor onları da çek-asa asıyorum. Baya işe yarıyor şaka yapmıyorum. Eşleştirdiğim çorapları sepete koyup veriyorum tek tek babasının çekmecesine atıyor. Aynı şekilde benimkileri de… Kirli bezini çöpe götürüyor. Kendi kirlilerini kendi kirli sepetine atıyor. Dışarı çıkacağız, ayakkabılarını getir diyorum sokak ayakkabılarını getiriyor.

Baya ağır işçi anlayacağınız 😀

Şaka bir yana, bence ev işlerinde sorumluluk alması ve bunlara ucundan köşesinden dahil olması hem onun başarma duygusu hissetmesi için, hem ailenin bir parçası olarak rol alması gelişimi açısından önemli. Dahası ilerleyen zamanlarda daha büyük roller alarak sorumluluk duygusunu geliştireceğine inanıyorum.

Ben, ah ben, birlikte yaptığımız her işten inanılmaz zevk alıyorum. O kadar ciddiyetle yapıyor ki gülmemek için zor duruyorum.

Sevgiler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s