Bebek-cocuk bakimi

Burun tıkanıklığına ilaçsız çözümler

FullSizeRender

Bebeklerin, özellikle kış aylarında ve özellikle geceleri çok çektiği bir sıkıntı; burun tıkanıklığı.

İpok da burun yapısı olarak aynı babasına çekmiş, ikisinin de burun kanalları çok dar.

İlaç kullanmak evet çözüm ama kuzuları rahatlatmak için tek çözüm değil.

 

Odası sık sık havanlasın

Hava ne kadar soğuk olursa olsun, uyutmadan önce 1 dakika bile olsa odasının camını sonuna kadar açıp temiz hava girmesini sağlayın. Gün içinde de sık sık havalansın.

 

Odasını nemli tutun.

İlla buhar makinesi almanıza gerek yok. Bir havluyu ıslatıp odasına koyun. Kettle’ın ağzını açık bırakarak odasında kaynatın. Yatırmadan önce bu şekilde odasının nem derecesini yükseltebilirsiniz. Bunu yaparken aman çok dikkatli olun.

 

Okaliptüs yağı

Minicik bir kabın içine kaynar su doldurun ve yağı 10 damla kadar suya damlatıp başına yakın bir yere koyun.

 

Vicks

Bu, okaliptüs yağına alternatif. Kullanımı da aynı şekilde. Lütfen çocuğun burun deliklerine veya sırtına vicks sürmeyin. Onun cildi çok hassas, ciğerleri de öyle

 

Burun hortumu

Burun hortumunu eczanelerde bulabilirsiniz. Çok basit bir mantığı var. Bebeğin burnundaki sümükleri çekiyorsunuz. Bunların otomatik olanları da varmış ama hiç kullanmadığım için bir şey söyleyemeyeceğim. Bizim kullandığımız basit bir mantık. Bir ucu bebeğin burun deliğine giriyor, diğer ucu ile siz ağzınızla sümükleri çekiyorsunuz. Korkmayın sümükler ağzınıza gelmiyor, hem hortum yeteri kadar uzun hem de arada filtresi var. Bu çok işe yarayan bir alet. Bebeğin kendi kendine atamadığı, birikmiş sümüğü siz dışarı çıkarıyorsunuz. Yalnız söyleyeyim bizimki bu hortumu gördüğü anca çığlık atarak kaçıyor. Nefret ediyor ama zorla da olsa kullanıyoruz çünkü faydası konusunda hiçbir şüphe yok.

 

Coldmix

Coldmix kullanımı benim kafamı biraz bulandırmıştı. Astıma meyilli olan bebekleri tıkadığını okumuştum. Araştırdım ve doktorumuza da danıştım. Çözümü şöyle buldum; coldmix’i kızın omzuna falan değil, bez bir mendile 3-4 damla kadar damlatıp başına yakın bir yere koyuyorum. Böylece rahatsız olursa kendisi kaçıyor. Veya ben fazla olduğunu hissedersem alabiliyorum. Üstüne damlatmak bana mantıklı gelmedi.

 

Yatağın başını yükseltin

Biz yastık kullanmıyoruz. Zaten gece boyunca yatağında depar attığı için yastık kullanmamızın bir anlamı da yok. Ama yeni doğduğu zaman yaptığımızı, sıkıntılı gecelerde de yapıyoruz. Yatağının altına, baş tarafına bir yastık koyuyoruz. Böylece yatağı eğimli oluyor. Geniz akıntısını rahatlatıyor. Yeni doğduğunda da kusarsa, yutmasın diye baş tarafı yüksek tutuyorduk.

 

Tüm bunları yaptığınızda oda vaha gibi oluyor. Bu formüller ipek kızın rahatlamasını sağlıyor. Tüm bu yağları odasına koyduğunuzda lütfen gece çocuğun oda kapısını kapalı tutmayın. Hatta siz uyumadan önce onun odasına yakın bir odanın camını gene birkaç dakikalığına açın. Mutlaka temiz hava akımı olsun.

 Sevgiler

 

 

 

Reklamlar

“Burun tıkanıklığına ilaçsız çözümler” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s