Bebek-cocuk bakimi, Yemek sorunsali

Toplum içinde emzirme

Emzirmek konusunda rahat olmak veya olmamak tamamen sizin ve eşinizin bakış açısı ile alakalı bir şey. Ben çok utanıyordum ama beni bu konuda rahatlatan eşim oldu. “sana bakanlar doğar doğmaz döner mi yemiş” dedi. “sen emzir ben sana pasta yediririm” dedi. “el kadar çocuğun neyle beslendiğini sanıyorlar acaba” dedi ve kendimi “tuhaf” hissetmemin önüne geçti.

Toplum içinde emzirirken en büyük yardımcım emzirme önlüğü oldu. Çok sıcak havalarda kullanımının zor olduğunu biliyorum çünkü bebek, örtünün altında terliyor. Dolayısıyla siz de… ama yine de bu örtü sayesinde rahatça emzirebiliyorsunuz. Starbucks ta dahi emzirdim ben. Zaman içinde çok çok daha rahat hale geldim. Yine de her zaman bir köşeye çekiliyordum ve mümkün mertebe kalabalığa sırtımı dönerek emziriyordum ama emziriyordum.

Alışveriş merkezlerinde bebek bakım odası da emzirme odası da var ama maalesef çok ama çok pis! İnsanın o koltuğa oturmaya içi el vermiyor. Emzirme odalarını pek kullanmadım ben. İpok acıktığında, eşimle bir yere gidip oturuyorduk. O bana kahve ve pasta alıyordu. Ben emzirme önlüğümü takıp emziriyordum ve inanın kimse dönüp de bakmıyordu. İnsanlar anne-bebek konusunda gerçekten çok saygılılar. O kadar emzirdim hiçbir zaman, bir defa bile rahatsız edici bir bakış yakalamadım.

Siz de rahat olun. Sütü sağıp biberonla vermek tabii ki hayat kurtarıcı ama emzirmekten de çekinmeyin. Yurt dışında kadınlar bu konuda daha rahatlar. Direk göğüslerini açıp emziriyorlar. Ben, kişisel olarak önlük kullanmayı daha uygun buluyorum. Bu tamamen benimle alakalı-ben böyle daha rahat hissettim kendimi.

Önlükle veya önlüksüz, mutlaka emzirin. Emzirmekten çekinmeyin. Emzirmeniz gerektiği için eğlenceyi kaçırmayın. Soyutlanıp mutsuz olmayın. Kendinizi o pis emzirme odalarına kapatmayın. Rahat olun, mutlu olun. Bebeğinizi en doğal şekilde beslediğiniz için gurur duyun!

 Eşimin de dediği gibi “kimse doğar doğmaz döner yemedi”

Emzirmek için kendinizi kısıtlamayın; mutlu anne, mutlu bebek, mutlu ev \(*o*)/

Reklamlar

“Toplum içinde emzirme” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s