Bebek-cocuk bakimi

Anne sütümü arttırma çabalarım

Anne sütü konusunda kızların kendi annelerine çektiğini çok duydum ama inanmak istemedim çünkü ben pek anne sütü alamamışım. Kendi annem de bu konuya çok üzülür.

Söylenen doğru mu hurafeden ibaret mi bilmiyorum ama ben de kızımı dilediğim kadar uzun emziremedim.

İte kaka 6 ay anne sütü vermeyi başardım ama dahası olmadı.

İkinci ayımızda ipek benden hiçbir şekilde ayrılmıyordu. Birazcık ayrılmak istesem ciyak ciyak ağlıyordu. Emziriyordum ama bir süre sonra ona da ağlıyordu. O zamanlar hiç anlayamamıştım ama sonradan çocuğun doymadığını ve aç kaldığını anladığımda kahroldum.

Anne sütüm yetmediği için ikinci ayın sonu- üçüncü ay gibi aptamile başladık ve ipek de benden ayrılıp başkalarının kucağına gitmeye başladı. Geceleri de daha uzun uyumaya. Ben mama veriyordum ama emzirmeyi de hiç bırakmadım. Acıktığını anladığımda önce emzirdim hep. Gittiği kadar emzirdim ve artık süt gelmeyip de kız ağlamaya başlayınca mama verdim. Böylece hem anne sütü üretimini arttırmayı hem de tabii ki direkt olarak anne sütü içmesini sağladım.

2. aydan 6. Aya kadar anne sütümü arttırmak için şunları yaptım.

Su su su! Günde 4 litre su içiyordum. Artık herkesin bildiği gibi tatlı tüketimi ile anne sütünün hiçbir bağlantısı yok. Bol sıvı almalısınız. Midem lakur lukur oluyordu su içmekten ama bıkmadan usanmadan içiyordum.

Çörek otu suyu. Çörek otunu cezvede kaynatıp o suyu içiyordum. Çok belirgin şekilde faydasını görmedim. Ama etkisi olduğunu hissettim.

Komposto. Kuru ve taze meyveleri hiç şeker koymadan kaynattım ve demlemeye bıraktım. Sabahları kahvaltıda içiyordum. Özellikle vişne koyuyordum.

Bira mayası hapı. İşte esas etki bununla oldu. Bu hapların işe yaradığına % bir milyon eminim. GNC’den almıştım. İğrenç kokuyorlar ama faydası kesinlikle var.

Tane kimyon+rezene çayı. Bunu günde 4 defa içiyordum. Minik bir demlikte demlediğim bu karışıma ısırgan da ekleniyor ama benim ısırgana alerjim olduğu için kullanmadım. Bu karışım bebeğin gaz sorununa da faydalı oluyor.

4 saatte bir sütümü sağıyordum. İnanın 20 cc çıktığı bile oluyordu ama yine de sağıyordum. Allahım ne günlerdi! 4 saate bir dönüşümlü olarak sağıyordum. Sağmadığım göğsümle de gece bebeğimi emziriyordum. Çok zorlanıyordum. Uykusuzluktan en son hangi tarafı sağdığımı unuttuğum için not alıyordum. 4 saate bir ben alarm kurup kalkıyordum. Bir de kızın uyanmaları… zor bir süreçti ama hiç yılmadım. Anne sütünün yerini hiçbir şey tutamaz!

Pompa olarak aventin pillisini kullandım. Hastaneden çıktıktan sonra emzirmek konusunda sorunlar yaşayıp çok rahatsızlanmıştım. Eşim apar topar gidip en iyi pompayı istemiş ve bunu tavsiye etmişler. Gerçekten çok memnun kaldım. Diğer pompalara göre fiyat farkı büyük, kabul ediyorum ama elektriksiz de kullanabilmem çok işimi gördü. Çünkü 4 saatlik süt sağma döngülerimde arabada – feribotta emzirme önlüğü altına gizlenip kullandım. Çok memnun kaldım. Tavsiye ederim.

Son olarak bence emzirmenin psikolojik boyutu büyük. Ben çok acı çekerek emzirdim ve kızımla benim için hiçbir zaman keyifli bir deneyim olmadı. Benim için hep acılı anılarla dolu. Eğer bu kadar acı çekmeseydim ve daha keyif alsaydım, kesinlikle daha bol sütüm olurdu, buna inanıyorum. Psikolojik savaş gibiydi. Mantık olarak çaba sarf edip sütümü arttırmak için uğraşıyordum ama diğer taraftan fiziksel olarak çok acı çektiğim için acıkacak diye ödüm kopuyordu. Zordu ama öyle böyle 6 ay gitti…

Buna şükür ☺ 

Reklamlar

“Anne sütümü arttırma çabalarım” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s