Çalışan anne

İpek’i kreşe vermeye nasıl karar verdim?

kreşşşşşş

İpek’i kreşe vermeye nasıl karar verdim?

Ben, doğum izni uzun olan şanslı azınlığın içindeydim. Kızım 11 aylık olana kadar ona ben baktım. 8 aylıkken bakıcı görüşmelerine başladım. Bakıcı görüşmeleri hakkındaki yazımı burdan okuyabilirsiniz.

Çok bakıcı adayı ile görüştüm. Diğer yazıda da detaylarını okuyacağınız gibi bir türlü doğru insan ile tanışamadık. Benim durumum şuydu; işe dönmeme tam bir hafta kala bakıcımız işi bırakmıştı, kızım benden başka kimseyle durmuyordu, o durmasa bile onu bırakabileceğim kimse yoktu. Bu durumumuza üzülen kayınvalidem kızıma bakmayı teklif etti. Ben işe başladım kayınvalidem kızıma bakıyordu aradan bir hafta geçti ve kendisi rahatsızlandı. Biraz bekledik, doktoru ile görüştü ama durumu iyiye değil kötüye gitmeye başladı ve İpek’in bakımını yapamayacak hale geldi. Dinlenmesi şarttı. Daha önce görüştüğüm bakıcı adaylarına telefon açtım tekrar. Çılgınlar gibi sağa sola haber saldım ve bakıcı aradım. Vereceğim ücreti çok yükselttim ama sonuç hüsrandı!

Evimizin iki sokak ilerisindeki anaokuluna telefon açtım. İpek 11 aylıktı. Kayınvalidemin yükünü hafifletmek için yarım gün kreşe vermeye karar vermiştik. 3 gün denedik ve İpek’in orda mutlu olduğunu, uyum sağladığını gördüm. Sonra kayınvalidemin sağlığı bizi daha da zorlamaya başlayınca tam gün vermeye karar verdik. Karar vermek çok zor oldu. Çok acıdım ona ama öğretmenine, kreş sahibine güvendim. Konuşmaları, yaklaşımları bana mantıklı geldi. Zaten içimdeki his bana “hayır eda” deseydi vermezdim. Bence annelikte doğru-yanlış kriteri çoğu zaman hisler! Mantığı da kaybetmemek gerek tabi…

Tam gün olarak yazdırmak ve kreş sahibi ile birebir konuşmak için işten izin aldım. İpek’i öğretmeni ile yalnız bırakıp müdüre hanımın odasına geçtik. Yan odadan İpek’in ağlama sesi geliyordu. Ellerim titremeye başladı. Müdüre hanıma “ben gideyim dayanamıyorum” dedim. Yoksa kadının önünde ben de ağlayacaktım. “Gitme” dedi. “Ağlamayı bıraktığını ve mutlu oynadığını görmeden gitme, yoksa aklın hep burada kalır” 15 dakika kadar bekledim ve oyun odasının camından baktığımda İpek öğretmeninin kucağında oynuyordu.  Sonra çıktım. Tatlı tatlı yağmur yağıyordu. Elimdeki şemsiyenin altına gizlenip hüngür hüngür ağladım. Ne kadar süre ağladığımı bilmiyorum ama çok fazla ağladım. İpek’ten daha çok ağladığım kesin.

Bakıcı konusundaki şanssızlığıma, ailemin yakında olmamasına, çocuk büyütmenin zorluğuna; her şeye ağladım. O günü asla unutmayacağım.

Kızımı 11 aylıkken kreşe verdiğim için hiç pişman olmadım. Kreşe gittiği için ezildiğini veya iyi bakılmadığını hiç düşünmedim.  Zaten benim için kartlar açıktı. Ya hiç tanımadığım bir bayana hem evimi hem çocuğumu emanet edecektim ya da çok çocuk arasında ama çok da vicdan arasında kurumsal bir yere güvenecektim. İkincisi kulağa daha mantıklı gelmiyor mu? Bana o mantıklı geldi ve onu yaptım. Benim için kriter sabah onu öğretmenine teslim ederken verdiği tepkiydi. Babası bıraktığı için her sabah eşimden bilgi alıyordum. Günden güne mızmızlanması hafifledi. İlk haftanın sonunda itiraz etmeden ve ağlamadan öğretmeninin kucağına gidiyordu. Birkaç hafta pazartesi sendromu yaşadık. Her pazartesi sabahı mızıldanarak gidiyordu fakat bu durum Salı günü itibariyle bitiyordu. Zamanla o da kalmadı.

Bizim kreş sürecimiz böyle oldu. Siz de tecrübelerinizi paylaşırsanız harika olur!

Sevgiler

20140717-142507-51907643.jpg

Reklamlar

“İpek’i kreşe vermeye nasıl karar verdim?” için 5 yorum

  1. Selmacım çoookk güzel olmuş blogun.. Ellerine sağlık, keyifle okudum tüm yazılarını.. Pratik çözümlerine bayıldım.. İpek’i ve seni çok öpüyorum.. Takipteyim :))

    Beğen

  2. Eda’cım çok güzel bir blog olmuş, henüz hepsini okuyamamış olsamda okuduklarımdan çok keyif aldım.. Özellikle de bu yazından… Bir okul öncesi öğretmeni olarak ne müdüre hanımın bakış açısı, ne de senin sezgisel düşüncen daha önce aklıma gelmemişti…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s